ATOPIK DERMATIT

Alerjik Egzama

Alerjik Dermatit (Atopik Egzema); on çocuktan birini etkileyecek kadar yaygın bir hastalıktır.

Alerjik Dermatit (Atopik Egzema) çok etkenli bir hastalıktır. Gıda alerjisi, ev tozu akarı alerjisi, evcil hayvan bakımı, daha yüksek anne yaşı, hava kirliliği ve genetik bu etkenler arasındadır.

Çocuklarda Alerjik Dermatit (Atopik Egzema); karmaşık bir durumdur. Besin alerjisi, alerjik rinit ya da alerjik astımın bir deri bulgusudur.

Alerjik Dermatit (Atopik Egzema)’i olan bir çocuğun cildi genellikle kurudur. Beraberinde ağız kuruluğu da olur. Cilt bulguları vücudun her yerinde olabilir. İlk etkilenen bölge, genellikle yüz cildidir. Cilt lezyonları genellikle çocukların dizleri, dirsekleri ve ayak bileklerinde bulunur (Resim 1). Zaman zaman lezyonlarda iltihaplanmalar oluşur ve antibiyotik tedavisi gerektirir (Resim 2).

Çocukluk çağındaki alerjik dermatit (atopik egzema)’ lerin aileler için en önemli noktası; başarılı bir hekim danışmanlığı alabilmeleridir. Ebeveynlerin ve çocukların tıbbi, psikolojik ve sosyal tavsiyelere fazlası ile ihtiyaçları vardır. Çocuklarının takibinde uzun vadeli ve gerçekçi bir plan gerekir ki; zaten fazlası ile kafaları karışmış durumdadırlar. Tedavi ve kesin sonuç beklentisi vardır. Ancak aileler bilmelidir ki bu hastalığın tek bir nedeni ve tek bir tedavisi yoktur. Aileler ile hekim arasındaki işbirliği yeni sonuçlar çıkarabilir.

Cilt kuruluğu ile başa çıkmak: Çocukların aşırı kuru ciltleri tahriş olmaya eğilimlidir. Bu yüzden nemlendirici kremler ve yağlandırıcı merhemler kullanılabilir. Bir su bazlı yumuşatıcı vücudun her yerinde kullanılabilir. Banyonun neden olacağı cilt kuruması için banyo yağları ve yulaf içeren ürünler yararlıdırlar. Ciddi ve yaygın egzaması olan çocuklar için ıslak pansumanlar faydalıdır. Bu durumda kortizonlu kremler aktif egzemalı alanlara uygulanır.

Alerjenlerin Kaçınma: Ev tozu akarları en önemli alerjendir. Önleme tedbirlerine fazlası ile uyulması gerekir. Gıda alerjisi şüphesi varsa çocuk, çocuk diyetisyenine sevk edilmelidir.

Topikal kortizonlar: Uygun kullanıldığında kortizonlu krem preparatları güvenlidir. Etkinliği seçilmiş egzamanın şiddetine bağlıdır.

Topikal antibakteriyel: Lokalize enfeksiyonlar için, mupirosin, sisomicin ve fusidik asitli merhemler etkili olabilir.

Topikal immünsüpresifler: Topikal kortizonlarla tedavi edilemeyen, yüz ve boyun dermatiti gibi estetik kaygısı yüksek bölgelerin egzemalarında, kortizon kullanmaktan korkan hasta gruplarında ve kortizon kullanımına bağlı deri atrofisi oluşanlarda kullanılır.
Ağızdan kullanılan ilaçlar: Immünsupresif ilaçlar (siklosporin ve azatioprin) ve antihistaminikler (yatmadan önce verilen prometazin gibi sedatif antihistaminikler yararlıdır. Sedasyon özelliği kaşıntıyı önleyici önemli bir özelliktir) kullanılabilir.