WHAT IS ALLERGY ?

Alerji Nedir ?

Alerji polen, yiyecek ya da ev tozları gibi normalde zararsız olan bir maddeye karşı vücudun bağışıklık sisteminin yanıtıdır. Alerjisi olanlarda, bağışıklık sistemi bu maddeleri bir tehdit olarak tanımlar ve onlara karşı uygunsuz bir yanıt üretir.
Bağışıklık sistemi hücreleri, herhangi birgün normalde zararsız olan bu maddeleri tekrar tespit ettiğinde alerjiler başlar.

Mast hücreleri adı verilen, cilt, burun, gözler, ağız, boğaz, mide ve bağırsak gibi dış çevre ile temas halinde olan bütün dokularda bulunan hücreler, aynı alerjeni tekrar gördüklerinde, yeni bir saldırgan olarak tanımlarlar ve histamin adı verilen kimyasal maddeler üretirler. Alerjik belirtilere neden olan bu histamin ve diğer kimyasal maddelerdir.

Alerji; deri döküntüsü, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi belirtilerle ya da burun akıntısı, gözlerde kızarma ve kaşıntı ile karşımıza çıkabilir. Ciddi alerji sorunlara, kan basıncının düşmesine, nefes darlığı ve anaflaksi olarak da bilinen komaya neden olabilir.

Alerjenlere maruz kalınan süre uzadıkça, bağışıklık sistemi de saldırmak için ek savaşan hücreler kullanmaya başlar.

Çocuk yaş grubunda alerji, özellikle endüstrileşmiş ülkelerde olmak üzere gittikçe artmaktadır. Sıklıkla saman nezlesi, egzema, alerjik rinit, astımın bazı tipleri olarak bilinen alerjik hastalıklar ve atopik dermatit olarak kendini gösterebilir. Bununla beraber alerjik hastalıklar hem genetik hem de çevresel nedenlerle oluşabilmektedir.
Alerjik hastalıkların gelişimi ve semptomların oluşumunda, çocukluk çağında alerjenlere maruziyetin etkisi ve hastalıkların iklim değişimlerine bağlı olarak değişimi, günümüzde ve gelecekte olabilecekleri anlamada ve muhtemel toplum sağlığı müdahalelerini geliştirmede önemli bir araştırma konusudur. Alerjenlere maruz kalma dönemi; ana rahminden ergenliğe kadar geniş bir zaman aralığını kapsar.